ترجمه

 

راز حل تست های (عیّن الصحیح / الخطا) در ترجمه

- روش سریع و دقیقی برای حل تست ترجمه کنکور داریم؟

- اولویت با بررسی کدام نکات است؟ ضمیرها، فعل ها یا ... ؟

- چرا وقتی استاد حل میکنه راحته و متوجه می شیم ولی خودمان که حل می کنیم نمیدونیم از کجا شروع کنیم و کدام نکته در این تست ترجمه مطرح است؟

در پاسخ به این سوالات ابتدا باید سوالات ترجمه رو زیر ذره بین برد.

ما 7 تست ترجمه، 2 تست عیّن الصحیح / خطا و 1 تست تعریب داریم.

 زمانی که پاسخنامه را نگاه می کنیم ترتیب خاصی در نکات مطرح شده وجود ندارد.

ممکن است یک نکته مثل مفرد و جمع یا ضمیر در 3 تست وجود داشته باشد یا اصلاً در هیچ تستی وجود نداشته باشد. با این وجود تکلیف چیست؟

 

یک تست ترجمه معمولا در یکی از 3 تیپ زیر حل می شود

1- نکات اصلی (مفرد جمع، ضمیر، ی نکره، ماضی بعید و ...)

2- شناخت فاعل، مفعول، فعل مجهول، مرجع ضمیر و ...)

3- مفهوم کلی جمله و درک مبتدا ، خبر و منظور تست

 

راهکار حل تست های تیپ 1

هر یک از نکات معروف ترجمه را آموزش را همراه حل تست آموزشی یاد بگیریم و بعد حدود 100 تست حل کنیم که هر نکته را حدود 10 بار به شکل کاربردی استفاده کنیم و به دقت پاسخنامه را بررسی کنیم.

(تا اینجا احتمالاً توانایی حل 6 تست از 10 تست ترجمه کنکور را کسب کرده ایم)

 

راهکار حل تست های تیپ 2

برای حل این تیپ تست ها باید با قواعد آشنا باشیم پس نکات ترجمه به تنهایی کافی نیست و ما باید توانایی تشخیص فاعل و مفعول و ... را تا حد مناسبی یاد داشته باشیم و حداقل 50 تست ترجمه که نقش کلمات در حل تست ها مورد نیاز باشد بررسی شود.

 (تا اینجا احتمالاً توانایی حل 6 تست از 10 تست ترجمه کنکور را کسب کرده ایم)

 

راهکار حل تست های تیپ 3

در این مرحله مقایسه گزینه ها خیلی کمک می کند، یکی تست و همچنین تسلط ما به نکات دو تیپ قبل و نترسیدن و دستپاچه نشدن مهم   است که نیاز به حل 50 100 تست سخت و چالشی داریم.

 

خب تا اینجا می توان امید داشت که در کنکور 8 تست از 10 تست ترجمه را حل می کنیم،

 اما قدم آخر رو به رویی با آزمون است یعنی 10 تست ترجمه در یک کنکور یا آزمون در کنار هم بررسی شود بدون در نظر داشتن زمان که نیاز به حل 25 آزمون 10 تستی داریم و اینجا توقع می رود که داوطلب 9 10 تست ترجمه را در کنکور به شکل صحیح پاسخ دهد.

 

 

اما یک سوال؟ واقعا نیاز به حل 500 تست در مجموع هست؟ یا اغراق می کنیم؟

 

این موضوع را با یک مثال توضیح می دهم:

فرض کنید یک مبحث فیزیک که هر سال تست کنکور دارد و بسیار ارزشمند است را به شما آموزش می دهیم و شما فقط 20 تست حل می کنید. آیا داستان همینجا تمام است و حتماً حتماً شما سر جلسه می توانید این تست را درست حل کنید؟؟ شما متقاعد نمیشین و میگین مگه میشه 20 تا تست حل کرد و توقع داشت حتما یک تست کنکور جلو بیفتیم؟ (امکان ناپذیر است تست ها تخصصی طراحی شده و نیاز به تسلط بالا دارد و حداقل حل 50 تست از یک مبحث نیاز داریم تا تسلط کامل پیدا کنیم.)

 

حالا که ما 10 تست ترجمه داریم با نسبت تناسب مشخص می شود که قطعا نیاز به حل 500 تست داریم اما حالا چه لطفی دارد که ما عربی بخوانیم؟ در واقع خواندن عربی چه مزیتی نسبت به سایر دروس دارد؟

ما هیچ مبحثی را در سایر دروس نداریم که 10 تست داشته باشد و جالب اینجاست که همه آن 10 تست با نکاتی نسبتاً ساده حل شود. ضمناً خیلی از دانش آموزان اصلاً سمت عربی نمی روند و درصدشان منفی یا حدود صفر است که ما با تسلط به این 10 تست و کسب 40 % عربی از تمام آنها جلو خواهیم افتاد و قطعاً نقش مؤثری در قبولی ما نسبت به سایرین خواهد داشت.

 

نتیجه گیری: اگر ما تا به حال کلاً 10 تست برای ترجمه کار کرده ایم نباید توقع داشته باشیم که به محض دیدن یک تست متوجه شویم طراح کدام نکته یا نکات را در دل این تست ترجمه قرار داده است. ولی ما تضمین می کنیم با طی این مسیر، شما به راحتی بتوانید و با دیدن یک تست ترجمه همچون یک استاد نکات را تشخیص دهید.

حال به چند نمونه از این تست ها در کنکور 99 دقت کنید:

 

- مشابه حالت اول که فقط با دانستن نکات ترجمه به پاسخ میرسیم.

 

عربی کنکور99

- مشابه حالت دوم که نیاز به تشخیص فاعل و مفعول و ... داریم.

 

عربی کنکور تجربی99

 

- مشابه حالت سوم که نیاز به درک مفهوم جملات تست داریم.

 

عربی کنکور تجربی99

 

 

اما در پایان این مقاله، نقدی به کتاب های کمک آموزشی عربی داریم که با نادیده گرفتن این سلسله مراتب، تمام تست ها و نکات را بدون دسته بندی و تقدم و تأخر ارائه می کند و باعث دردسر داوطلب شده و استرس بیجا در وی ایجاد می کنند و عملاً ضربه به یادگیری و علاقمندی به عربی رخ میدهد تا آنجا که داوطلب با اینکه هزینه کرده و کمی برای عربی وقت گذاشته از عربی زده شده و روی دروس دیگر سرمایه گذاری می کند.

ما در مجموعه پکیج عربی نژادعلی تمام سعی خودمان را داشته ایم که با در نظر گرفتن روحیه دانش آموز و آموزش سطح بندی کاری کنیم که دانش آموز با طی کردن هر مرحله هم علاقمندتر به عربی شده و هم بتوانیم دانش آموزمان را برای حل سخت ترین سوالات آماده کنیم. اما در صورتی که به هر دلیل شرایط دسترسی به مجموعه را ندارید توصیه می کنیم این مراحل را خودتان با کتاب کمک آموزشی یا ... برای خود فراهم کنید تا در نهایت از این موضوع به بهترین شکل نتیجه بگیرید.

عربی کنکور

۴
از ۵
۳۴ مشارکت کننده

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید